Індивідуальне логопедичне автоматизація звуку с. Конспект індивідуального логопедичного заняття з автоматизації звуку "У гостях у Зайки"

Мета: автоматизувати звук [з] у середині слова.

Завдання: освітні:

Продовжувати роботу з розвитку м'язів апарату артикуляції;

Автоматизувати звук [з] у словах в інтервокальній позиції;

Продовжувати вчити чути та виділяти звук [з] у словах в інтервокальній позиції;

Вправляти у відгадуванні загадок шляхом виділення суттєвих ознак;

Вправляти в освіті іменників родового відмінка однини і множини за допомогою гри «чого не стало?»;

корекційно-розвиваючі:

Активізувати розумову діяльність на основі гри «закінчи пропозицію»;

Розвивати зорове сприйняття та конструктивний праксис за допомогою збору розрізної картинки;

виховні:

Виховувати посидючість, допитливість.

Обладнання: іграшка - лисиця Аліса, коробочка - посилка; предметні картинки: намисто, ваги, лисиця, коса, колеса, оса, пісок, носи, годинники, вуса, маски, волосся.

Хід заняття.

1. Сьогодні до нас у гості прийшла лисиця Аліса. Давай покажемо їй, які

вправи вміє робити твій язичок.

Артикуляційна гімнастика: "трубочка", "усмішка", "огорож", "почистимо зубки", "сердий кіт", "вітерець".

2. А тепер навчимо Алісу вимовляти звук [с]. Губи посміхаються, зуби парканом, язик упирається за нижні зуби, струмінь повітря проходить посередині мови.

3. А тепер Аліса називатиме тобі різні слова, а ти лясни в долоні, коли почуєш слово зі звуком [с]:

лисиця - коза - письменник - читач - шматок - лоток - лісок - мазок.

4. Лисиця Аліса отримала посилку, давай подивимося, що там. У посилці стільки різних картинок! Назви, будь ласка, що тут намальовано (намиста, ваги, лисиця, коса, колеса, оса, пісок, шкарпетка, годинник, вуса, волосся). Де стоїть звук [з] у всіх цих словах? ( У середині слова.)

5. Аліса любить грати в гру «доскажи слівце». Пограйся з нею.

Ко( са), колє( са), пе( сік), ве( си), ко( си), бу( си), воло( си), але ( си).

6. Аліса загадає тобі загадки. Спробуй їх відгадати! (З опорою на картинки.)

День і ніч ходять, а з місця не сходять. ( Годинник.)

Зігнута в дугу,

Влітку – на лузі,

Взимку – на гаку. ( Коса.)

Чотири братики разом по одній дорозі біжать,

А один одного ніяк не наздоженуть. ( Колеса.)

Руда шахрайка

Курей краде вправно. ( Лисиця.)

7. А тепер Аліса пограє з тобою у гру «чого не стало?». Подивися

уважно на картинки чого не стало? (Малюнки: оса, коса, ваги, вуса, носи, маски.)

8. Послухай, що тобі розповість Аліса ... (Гра «закінчи пропозицію» з опорою на картинки.)

Вчора мене в ніс вкусила... ( оса).

У лісі живе хитра, руда… ( лисиця).

У Соні красиві довгі … ( волосся).

У дідуся сиві... ( вуса).

У мами нові червоні … ( намисто).

У пісочниці сухий … ( пісок).

У машини чотири ( колеса).

10. Подивися, Аліса принесла тобі дві картинки. Одна ціла, а другу хтось розрізав на шматочки. Збери її, будь ласка. (Розрізна картинка «Лиси».)

Молодець! Впорався із важкими завданнями, лисиця Аліса дарує тобі картинку.

11. Підсумок заняття. Які завдання виконував? Які завдання найбільше сподобалися? Оцінка діяльності дитини на занятті.

Конспект індивідуального логопедичного заняття

Автоматизація [ з ] у складах, словах

Ціль: Автоматизувати правильну і чітку вимову звуку[ з] . Завдання:

    Підготувати артикуляційний апарат до правильної вимови[ з]

    Закріпити позу артикуляції для вимови дефектного звуку.

    Ввести та закріпити звук[ з] з у складах, у коротких словах.

    Розвивати інтерес до логопедичних занять, бажання навчитися правильно

вимовляти дефектні звуки.

Обладнання: логопедичні зонди, дзеркала, вертушки, метелики на нитках

для вироблення повітряного струменя, вата, картинний матеріал на тему заняття, медалі, каси букв і складів, антисептичний розчин.

ТЗН: комп'ютер, електронна дошка.

Хід заняття:

Логопед пропонує послухати дітям «Веселу розспівку. Лисиця.» (розспівування супроводжується показом слаїдної презентації).

Ви здогадалися з яким звуком ми сьогодні працюватимемо?

Ми вже працювали з цим звуком, чи можете ви мені сказати, що необхідно виконувати, щоб навчитися правильно вимовляти звуки?

Дихальні вправи.

Для того, щоб язичок став «слухняним», необхідно виконувати вправи. Спочатку, я пропоную вам пограти у гру «Футбол» (логопед кладе невеликий шматочок вати на стіл, робить ворота і пояснює, що вата це м'ячик його необхідно задуть у ворота, забити гол).

Зробіть губи трубочкою і подуйте вперед, подивіться, як це роблю я. (Діти спільно з логопедом виконують вправу 4-5 разів, логопед контролює положення губ, язика, напрям повітряного струменя)

Наступна вправа називається «Метелики літають» (на нитці приклеєний метелик з паперу). Ви повинні подути так, щоб метелик полетів уперед, зберігайте положення губ і язика (діти спільно з логопедом виконують вправу 4-5 разів, логопед контролює положення губ і язика, напрямок повітряного струменя).

Наступну вправу «Вертушка», ми змушуватимемо вертушку довго крутитись. Для цього беріть повітря носиком і видихайте через рот довго, повільно (діти спільно з логопедом виконують вправу 4-5 разів, логопед контролює силу та напрямок повітряного струменя).

Можна запропонувати вправи на вироблення повітряного струменя: «Здуй сніжинку», «Чий вітерець сильніший?» та інші.

Молодці!

Масаж.

Наступна вправа для щік. Надуйте щоки, випустіть повітря. 3-4 рази

Надуйте праву щоку, випустіть повітря. Надуйте ліву щоку, випустіть повітря. 3-4 рази

Надуйте праву щоку, перемістіть повітря в ліву щоку і перемістіть у праву.3-4 рази Випустіть повітря.

Наступна вправа «Покажи цукерку». За допомогою мови покажіть цукерку то правою щокою, то лівою. 8-10 разів

Молодці, тепер погладьте свої щічки та поплескайте.

Логопед пропонує учням приготувати дзеркала.

Артикуляційна гімнастика

Нагадайте мені які вправи ми виконуватимемо.

    «Бегемотики»

Рот ширше відкриваємо,

У бегемотиків граємо:

Широко розкриємо рот,

Як голодний бегемотик.

Відкрий рот, якомога ширше і утримуй його в такому положенні, потім закрий рот. (Підрахунок до 10раз). 3-4 рази.

    «Жаба - Слоник» (Супроводжується показом картинки). На рахунок «раз», усміхнися, покажи зімкнуті зубки і утримуй губи в посмішці. На рахунок «два» витягай зімкнуті губки вперед і утримуй їх у такому положенні. Чергування руху «жаба-слоник» 5-6 разів.

    «Місимо тісто» (Супроводжується показом картинки).

Давай покажемо, як місять тісто для млинців і пирогів: усміхніться, відкрий рота і покусай язик зубами: ТА-ТА-ТА-ТА….., пошльопай язик губами: ПЯ-ПЯ-ПЯ-ПЯ…

    «Млинці»

Спекли млинців трошки,

Остудили на віконці.

Давай покажемо, які бувають млинці. Усміхнися, відкрий рота, поклади широкий язик на нижню губу і утримуй його нерухомо під рахунок до 10.

    «Чистимо зубки» (Супроводжується показом логопеда).

Покажи, як язичок чистить зубки: усміхнися, відкрий рот, і кінчиком язика сильно чисти зубки (води ліворуч – праворуч) за нижніми зубами під рахунок. 7-8 разів. Тепер почистимо за верхніми зубами (рот широко відкритий). Виконуй повільно до 8.

    «Киска сердиться» (Супроводжується показом картинки та показом логопеда).

Давай покажемо, як кицька сердиться і вигинає спинку.

Усміхнися, відкрий рот, кінчик язика упрі за нижні зуби, «спинку» вигни, а бічні краї язика притисни до верхніх корінних зубів. Утримуй мову в такому положенні до 10.

    Погладжування та поплескування щік .

Закріплення артикуляційної пози.

Потрібно посміхнутися і весь час утримувати губи в посмішці;

Притиснути кінчик язика за нижніми зубами; спинка вигнута;

Зубки зблизити, але не стуляти;

Тихо подуть: С-С-С-С…..Повітряний струмінь має бути холодним.

Закріплення вимови

Тривала вимова С-С-С-С…

Можна запропонувати дитині вправи: «Пісенька насосів», «Рух по доріжках», «М'ячики», «Лісенка» та інші. (Дитина може допомагати собі рухами пальців рук)

Закріплення вимови в складових рядах та словах

Відбите повторення

СА-СА-СА- повільно та тривало

СИ-СИ-СИ

СУ-СУ-СУ

СО-СО-СО

Розвиток уваги та пам'яті «Запам'ятай та повтори»

СА-СА-СИ

СИ-СА-СА

СА-СИ-СИ

"Визначення місця звуку в слові"

Чоботи, намисто, коса, син, ніс, квас, сумка, шкарпетка.

«Звуковий аналіз слів»

СИН, САМ, САД

Введення складів у слова

СА-са-са-сад

Си-си-си-син

Со-со-со-сік

СА-са-са-коса, оса

Си-си-си-вуси, намисто

Со-со-со-колесо, м'ясо та ін.

Фізкультхвилинка, електронна гімнастика для очей

Робота з картинним матеріалом

Логопед пропонує взяти картинку назвати що зображено, пояснити призначення цього предмета. Вправа відповідно до кількісних іменників

Якщо зображення позначено значком «5», треба порахувати їх до п'яти; якщо картинка позначена значком *, назвати у множині.

Промовлення пропозицій

У Соні сік. Соня п'є сік. У Соні сумка. У сумці посуд.

Заучування чистомовки

СА-СА-СА-в саду оса

СИ-СИ-СИ-в оси вуса.

Наприкінці заняття логопед хвалить дітей та пропонує ще раз послухати «Веселу розспівку», вручає медалі «Я потоваришувала зі звуком з».

Цілі:

Корекційно-освітні:

Ззміцнити артикуляцію та ізольоване вимовлення звуку Ш, продовжувати вчити правильно вимовляти звук Ш у складах і словах, вчити визначати наявність звуку в словах, вправляти в освіті Ім.П.множини іменників.

Корекційно-розвиваючі:

Розвивати артикуляційну та дрібну моторику; фонематичний слух; силу ротового видиху; зорова увага, пам'ять, мислення.

Корекційно-виховні:

Виховувати пізнавальний інтерес до логопедичного заняття, позитивний емоційний настрій на заняття.

Хід заняття.

1. Організаційний момент: Правило мови:

Кожен день, завжди, скрізь,

На заняттях, у грі

Гучно, чітко, говоримо

І ніколи ми не поспішаємо!

2. Повідомлення теми заняття. «Сьогодні ми з тобою продовжуватимемо вчитися вимовляти звук Ш».

3. Артикуляційно-пальчиковий ігротренінг(Вправи для звуку Ш)

Казка: Жила-була мишка. Прокинулася вона у своєму будиночку, відкрила віконечко і вийшла на ґаночок, погрілася на сонечку («Лопаточка») і пішла додому мишка пити чай із чашечки («Чашечка»). Випила одну філіжанку чаю, іншу, третю. Згадала, що має варення і бублик («Смачне варення», «Бублик»). Потім мишка побачила пушинку і вирішила з нею трохи погратись («Фокус»).

4. Розвиток фонематичного слуху.

Раптом захотілося їй погратися з повітряною кулькою. Якщо його погано тримати, з нього починає виходити повітря: ш-ш-ш. Слухай уважно і міцно стискай кулачки, коли куля почне спускатись: С, Ф, Ш, Х, Ш, Ж, Ч, Ш, ША, СА, ШУ, ЖИ, ШИ, ШАПКА, ЖАБА, ШУБА, Чоботи, МАШИНА

(Логопед вимовляє звуки, склади, слова, а дитина виділяє на слух звук Ш, склади зі звуком Ш, слова зі звуком Ш).

5. Аналіз артикуляції

  • Губи округлені та злегка витягнуті вперед
  • Зуби зближені, але не стикаються
  • Широкий кінчик язика піднятий до альвеол, але не притиснутий до них.
  • Середня частина мови прогинається донизу.
  • Бічні краї притиснуті до верхніх корінних зубів.

Широкий, теплий повітряний струмінь проходить рівномірно посередині мови

Гра на звуконаслідування: « Змія шипить»: вдих носом, видих: Ш-Ш-Ш-Ш

6. Договорення останнього звуку

А потім захотілося їй у хованки пограти. Сховалася мишка у своєму будиночку і тихенько шарудить: ш – ш – ш. Чим це вона так шарудить? Це вона розглядає свої малюнки. Давай подивимося і пошуршим разом з мишкою: ми …, ду…, ками…, малі….

(Логопед показує і називає дитині картинку, а той домовляє останній звук.)

7. Автоматизація у складах.

Мишка сіла за піаніно і заспівала пісеньки – шелестя. Послухай їх і заспівай разом з мишкою: ша – шу – ша, ши – шо – ши, ше – ша – шу, ша – ши – шо.

(Дитина «грає» пальчиками на «піаніно» і промовляє складові ланцюжки.)

А потім вона пішла гризти горішки: аша ши еш ушу аш ош іш уш

(Дитина промовляє склади, з'єднуючи пальчики на обох руках)

8. Автоматизація у словах.

А) Вирушила мишка на прогулянку, але не може знайти доріжку. Допоможи їй. Потрібно вибрати тільки ті картинки, в назві яких є звук Ш, та викласти з картинок

доріжку.

б) вирішила мишка шляхом зайти в магазин. Мишка побачила багато різних предметів.

(Перед дитиною викладаються картинки: шуба, машина, шафа, подушка та ін.).

Проводиться гра «Один – багато»:

шуба-шуби, машина-шафа-шапка-подушка-

Ну ось тепер настав час мишці і додому.

г) Прийшла мишка додому і стала писати вірші. А щоб мишці було легше, підкажи їй останні слівця.

Носить яскравий гребінець Мишка миється під душем,

наш веселий... миє хвостик, миє...

Ось біжить малятко Зашурхали тихо шини –

Сіренька … Це їде до нас ….

9. Підсумок заняття.Нам час прощатися з мишкою. Ти сьогодні дуже добре їй допомагав! А який звук допомагав тобі на занятті?

Конспект індивідуального логопедичного заняття з автоматизації звуку [С] у складах, словах та реченнях

Корогодина Анастасія Ігорівна, учитель – логопед, Муніципальний дошкільний навчальний заклад «Ясла – садок №170 міста Донецька»
Опис роботи:цей матеріал буде корисним для вчителів-логопедів; матеріал призначений для дітей 5 років; даний матеріал застосовується в індивідуальній роботі з автоматизації звуку "С" у складах, словах та реченнях.
Завдання:
1. Освітня:автоматизація звуку [С] у складах, словах та реченнях.
2. Корекційні:
закріпити навички правильної вимови звуку [С] у складах, словах, реченнях;
розвивати артикуляційну та дрібну моторику;
розвивати фонематичний слух;
розвивати мовленнєве дихання;
розвивати чіткість дикції, інтонаційну виразність.
3. Розвиваючі:
закріпити вміння визначати місце звуку у слові;
розвивати увагу, пам'ять, мислення;
вправляти в умінні граматично правильно доповнювати речення.
4. Виховні:
формувати позитивну мотивацію на занятті;
виховувати навички мовного спілкування, вміння слухати.
Обладнання:Іграшка «Собачка Соня», масажер «Су-джок», заохочувальна наклейка.

Хід заняття
1.Організаційний момент. Дихальна гімнастика.
Логопед:Ось дзвінок нам дав сигнал:
Попрацювати настав час.
Так що час не втрачаємо
І працювати починаємо.
- глибоко носиком вдихнули, ротом видихнули, ще раз глибоко вдихнули-видихнули.

2. Артикулаційна гімнастика.

1. «Посмішка» / «Трубочка»
Утримання губи в посмішці. Зуби не видно. Витягування зімкнутих губ уперед. І ще раз.
Якщо наші губки посміхаються,
Подивися - паркан з'являється.
Ну, а якщо губки вузькою трубочкою,
Отже, ми можемо грати на дудочці.
2. «Часики»/ «Маятник»
Рот відкритий. Губи розтягнуті на посмішку. Кінцем вузької мови поперемінно тягтися під рахунок педагога до куточків рота.
Друг за одним, один за одним
Ходять стрілочки по колу.
Ти обидві губки оближ,
Як стрілки ходять, покажи.
3. «Покарай неслухняний язичок»
Широко посміхніться. Покладіть широку мову на нижню губу і, злегка покусуючи зубами, вимовляйте «та-та-та» протягом 5-10 секунд. Потім пошльопайте язик губами, вимовляючи "пя-пя-пя" протягом 5-10 секунд.
Язичок твій - бешкетник,
Він тебе не слухає.
Покарай його швидше:
"Пя-пя, пя-пя, пя-пя-пя!"
4. «Млинець»

Рот відкритий, широка розслаблена мова лежить на нижній губі. Верхньою губою шльопаємо язиком: пя-пя-пя. Злегка прикушуємо мову: та-та-та.
Вранці рано ми встаємо,
Смачні млинці печем.
Струмком по сковорідці
Тісто розтікається.
Подивися, який гарний
Млинець виходить.
5. «Чистимо зубки»
Посміхнутися, відкрити рот кінчиком язика з внутрішньої сторони «почистити» нижні і верхні зуби почергово.
Рот відкрийте, посміхніться,
Свої зубки покажіть,
Чистимо верхні та нижні,
Вони ж у нас не зайві.
6. «Гірка»
Рот відкрити. Кінчик язика вперти у нижні зубки, спинку язика підняти нагору.
Язичок за зубки опускається,
Його кінчик до зубів притискається.
Спинка сильно вигинається.
Ось яка гірка виходить!
7. «Киска сердиться»
Усміхнутися, відкрити рота. Кінчик язика впирається в нижні зуби з внутрішнього боку (гірка). Широка мова "викочувати" вперед і прибирати вглиб рота (качати гірку). Вправу повторити 8-10 разів у спокійному темпі.
Розсердилася наша кицька:
Їй забули вимити миску.
Ти не підходь до неї близько-
Подряпати може кицька!

3. Пальчикова гімнастика.
Логопед:Подивися, хто до нас сьогодні прийшов! Хто це? Це собачка. А як же звуть собачку? Не знаєш? Я також не знаю. Давай, спитаємо. Її звати Соня. Давай представимося Соні, їй цікаво з ким вона сьогодні гратиме. Соня дуже любить грати із м'ячем. А зараз, ми покажемо їй, як ти вмієш це робити.
Пальчикова гра з масажером "су - джок".
Я м'ячем круги катаю,
Назад - вперед його ганяю.
Їм погладжу я долоню.
Ніби я змітаю крихту,
І стисну його трошки,
Як стискає кішку лапу,
Кожним пальцем м'яч притисну,
І іншою рукою почну.
Масаж пальців еластичним кільцем "су - джок".
Раз – два – три – чотири – п'ять, /розгинати пальці по одному/
Вийшли пальці погуляти,
Цей пальчик найсильніший, найтовстіший і найбільший.
Цей пальчик у тому, щоб показувати його.
Цей пальчик найдовший і стоїть він у середині.
Цей пальчик безіменний, він розпещений самий.
А мізинчик, хоч і малий, дуже спритний і забрав.

4. Артикуляційний образ звуку.
Логопед:Пригадаймо, яке становище займають наші губи, зуби і язичок при проголошенні звуку «С». Губи розтягнуті в посмішці. Зуби зближені та створюють перешкоду для повітряного струменя. Кінчик язика впирається у нижні зуби.

5. Вимова ізольованого звуку [С].
Логопед:Собачка Соня дуже любить, коли дме прохолодний вітерець. Подуй, як вітерець С-С-С.

6. Фізкультхвилинка.
Ми подаємо високо: С-С-С
(Дитина встає на шкарпетки, піднімає руки вгору)
Ми подаємо низько: С-С-С
(Дитина присідає)
Ми подаємо далеко: С-С-С
(Дитина випрямляється, нахиляється вперед, витягнувши руки)
Ми подемо близько: С-С-С
(Стоячи прямо, руки підносить до рота)

7. Розвиток фонематичного слуху.
Логопед:Плескни, коли почуєш звук «С».
П М С С А У К Д С Т С Б
СА МА СО БО СИ АС ВИ СУ ГІ
СІК СУП СИН БУДИНОК САД САМ НІС

8. Автоматизація звуку (С) у чистомовках.
Логопед:Уявляєш, нашу Соню вкусила оса. Тепер вона з нею не товаришує. А ми з тобою маємо їх помирити. Склади всі ми повторимо, сварку цю переможемо.
СА-СА-СА, СА-СА-СА –
вкусила в ніс оса.
СО-СО-СО, СО-СО-СО –
став мій ніс, як колесо.
СУ-СУ-СУ, СУ-СУ-СУ
я осу в руці несу.
СИ-СИ-СИ, СИ-СИ-СИ –
не боюся я злої оси.

9. Автоматизація звуку (С) у словах та реченнях.

Логопед:А тепер ми пограємо у гру «Звукова шафа». Назви усі слова. Стеж за правильною вимовою звуку.

Логопед:Подивися на картинку і скажи, що побачила собачка Соня. Відповідай повною пропозицією. Собачка Соня побачила…


10. Підсумок заняття.
Логопед:Що тобі найбільше сподобалося? Із ким ти сьогодні грав? Як звуть собачку?

11. Оцінка мовної діяльності дитини.
Логопед:Ти чудово сьогодні займався, правильно вимовляв звук [С].
Логопед:І Соні теж сподобалося, як ти з нею грав та виконував різні завдання. За це вона хоче подякувати тобі і подарувати тобі на згадку ось таку наклейку. Ти молодець!

Використана література.
1. Яворська О. Н. Цікаві завдання логопеда для дошкільнят. - Спб.: КАРО, 2015.
2. Агранович З. Є. Збірник домашніх завдань для подолання недорозвинення фонематичної сторони мови у старших дошкільнят. На допомогу логопедам та батькам. – Спб., 2007.
3. Жукова Н. С. Уроки логопеда: виправлення порушень мови. - М.: Ексмо, 2013.
4. Ісханова С. В. Ігротерапія в логопедії: артикуляційні перетворення. - Ростов н / Д: Фенікс, 2013.

Ціль:автоматизувати звук "С" в словах, що складаються з двох-трьох складів.

Корекційно - навчальні завдання.

  1. Закріпити вимову звуку «С» у складних словах зі збігом приголосних.
  2. Розкрити значення слів поїзд, вагони (словникова робота).
  3. Формувати навички фонематичного аналізу та синтезу.

Корекційно - завдання, що розвивають.

  1. Закріпити з дитиною поняття одухотворених і неживих іменників.
  2. Розвиток речеслухової пам'яті.

Виховні завдання.

Виховання самоконтролю за промовою.

Устаткування.

  • Лялька.
  • Намальований поїзд із вагонами, на вагонах цифри 1, 2, 3.
  • Зображення: собака, сом, ніс, сорока, капуста, сумка, сук, сови, лисиця, сік.
  • Зображення: матрос, оса, син, лисиця; ковбаса, колесо, ваги, намисто.
  • Зображення: кущ, лист, лелека, свиня, сова, стовп, буряк, капуста, носоріг.

Хід заняття:

Організаційний момент.

Логопед: Сьогодні ми з тобою продовжимо вчитися красиво та правильно вимовляти звук [С] у складах та словах. До нас у гості прийшла лялька Соня, яка не вміє читати та писати. Вона буде тихенько сидіти і спостерігати за твоєю роботою. Якщо впораєшся з усіма завданнями, то дізнаєшся, який сюрприз вона приготувала.

Сядемо рівно, спину тримаємо правильно, руки на колінах.

1. Артикуляційна гімнастика (комплекс 1, для свистячих).

«Усмішка».

Тягнути губи прямо до вушок

Дуже подобається жабам.

Усміхаються… Сміються….

А очі у них, як блюдця.

(Виконується вправа "Усмішка" - 5-7 разів, губи розтягнуті в посмішці, зуби оголені.)

«Лопаточка».

Мова лопаткою поклади.

І спокійно потримай.

Мова треба розслабляти

І під рахунок його тримати:

Раз два три чотири п'ять!

Мова можна прибирати.

"Трубочка".

Мої губи – трубочка –

Перетворилися на дудочку.

Гучно я дудіти можу:

Ду-ду, ду-ду-ду,

Ду-ду, ду-ду-ду.

(Вправа виконується зі зімкнутими зубами, губи витягнуті вперед 5-7 разів.)

Вправа "Усмішка-трубочка". (Чергуються вправи “1” та “2” 5 разів.)

2. Уточнення артикуляційного укладу звуку "С". Аналіз звуку: синій, глухий. Повітряний струмінь холодний. Мова упирається в нижні передні зуби.

3. Гра «Потяг».

На дошці макети вагонів із цифрами 1, 2, 3, а також картинки: собака, сом, ніс, сорока, капуста, сумка, сук, сови, лисиця, сік.

Логопед: Це чарівний поїзд. Він пощастить слова-картинки. Поїзд поїде лише тоді, коли слова-картинки правильно займуть свої місця.

У перший вагон повинні увійти картинки-слова з однієї мови,

у другій - із двох,

у третій – із трьох складів. Давай допоможемо картинкам зайняти свої місця. Назви усі картинки. Вибери картинки, у назві яких один склад, і поклади їх у перший вагон (так само відбираються картинки у другий та третій вагони). Усі картинки зайняли свої місця. Поїхав паровоз, повіз вагони.

4. Диференціація одухотворених і неживих іменників.

На дошці два ряди картинок:

1 ряд: матрос, оса, син, лисиця;

2 ряд: ковбаса, колесо, ваги, намисто.

Логопед ставить питання до кожної з картинок першого ряду: Хто це? Яке питання я ставила до цієї картинки?

Також формулюються питання до картинок другого ряду: Що це? Яке питання я ставила до цих картинок?

Подивися на картинки першого та другого ряду. До картинок першого ряду я запитувала Хто? А до картинок другого ряду я запитувала Що? Чим вони відрізняються? Зображення першого ряду зображають, які предмети: живі чи неживі? А картинки другого ряду?

Висновок: про живі предмети ми запитуємо Хто? Про неживі предмети - Що?

6. Відгадування загадок:

У лісі живе,

а в курник забирається,

хитрим звіром називається?

Стоїть Антошка на чотирьох ніжках,

на Антошці суп та ложки?

Дитина визначає, яке питання відповідають слова-отгадки. Логопед виставляє картинку лисиця на дошці зліва, стіл-праворуч.

6. Гра «Забери картинки».

На дошці картинки: кущ, лист, лелека, свиня, сова, стовп, буряк, капуста, носоріг. Дитина називає їх.

Логопед: Назви слова, які відповідають на запитання Хто? Поклади ці картинки поруч із картинкою лисиця. Відбери картинки, що відповідають питанням Що? і поклади їх поряд з картинкою стіл.

7. Уточни артикуляцію звуку "С". Назви слова зі звуком "С", які відповідають на запитання Хто? Що? Молодець, а тепер подивися, який сюрприз принесла лялька Соня.