Individuálna logopedická hodina automatizácia zvuku p. Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny o zvukovej automatizácii „Návšteva zajačika“

Účel: automatizovať zvuk [y] v strede slova.

Úlohy: vzdelávacie:

Pokračovať v práci na rozvoji svalov artikulačného aparátu;

Automatizujte zvuk [y] v slovách v intervokalickej polohe;

Pokračujte v učení sa počuť a ​​zvýrazňovať zvuky [y] v slovách v intervokálnej polohe;

Cvičenie v hádaní hádaniek zdôrazňovaním základných vlastností;

Cvičenie na tvorenie podstatných mien v jednotnom a množnom čísle prostredníctvom hry „čo sa stalo?“;

nápravno-vývojové:

Aktivujte duševnú činnosť na základe hry „dokončite vetu“;

Rozvíjajte vizuálne vnímanie a konštruktívnu prax zhromažďovaním rozdeleného obrazu;

vzdelávacie:

Pestujte si vytrvalosť, zvedavosť.

Výbava: hračka - líška Alice, krabica - balíček; obrázky predmetov: korálky, šupiny, líška, vrkoč, kolieska, osa, piesok, nosy, hodinky, fúzy, masky, vlasy.

Priebeh kurzu.

1. Dnes nás prišla navštíviť líška Alice. Ukážme jej čo

váš jazyk môže robiť cvičenia.

Artikulačná gymnastika: „rúrka“, „úsmev“, „plot“, „umyť si zuby“, „nahnevaná mačka“, „vánok“.

2. A teraz naučíme Alicu vyslovovať hlásku [s]. Pery sa usmievajú, zuby sú v plote, jazyk sa opiera o spodné zuby, stredom jazyka prechádza prúd vzduchu.

3. A teraz ťa bude Alice volať rôznymi slovami a ty tlieskaš rukami, keď začuješ slovo so zvukom [s]:

líška - koza - spisovateľ - čitateľ - kus - podnos - drevo - maz.

4. Fox Alice dostala balík, pozrime sa, čo tam je. V balení je toľko rôznych obrázkov! Pomenujte, čo je tu nakreslené (korálky, šupiny, líška, vrkoč, kolieska, osa, piesok, ponožka, hodinky, fúzy, vlasy). Kde je zvuk [s] vo všetkých týchto slovách? ( Uprostred slova.)

5. Alice rada hrá hru „povedz slovo“. Hrajte sa s ňou.

Ko( sa), sledovať ( sa), nie ( šťava), ve( sy), spolu( sy), boho( sy), vlasy ( sy), Ale( sy).

6. Alica vám povie hádanky. Skúste ich uhádnuť! (Na základe obrázkov.)

Vo dne v noci idú, ale neopúšťajú miesto. ( Sledujte.)

ohnutý do oblúka,

V lete - na lúke,

V zime - na háku. ( Pľuvať.)

Štyria bratia bežia spolu po tej istej ceste,

A nedobehnú sa. ( kolesá.)

Červený cheat

Kurča dobre kradne. ( Fox.)

7. A teraz si s vami Alice zahrá hru „čo je preč?“. Pozri

Pozrite sa pozorne na obrázky, čo vám chýba? (Obrázky: osa, vrkoč, šupiny, fúzy, nosy, masky.)

8. Počúvajte, čo vám Alice povie... (Hra „dokonči vetu“ na základe obrázkov.)

Včera som bol uhryznutý do nosa ... ( osa).

V lese žije prefíkaná ryšavka ... ( líška).

Sonya má krásne dlhé... ( vlasy).

Dedko má sivé vlasy... fúzy).

Mama má nové červené... ( korálky).

V pieskovisku suché ... ( piesku).

Auto má štyri kolesá).

10. Pozri, Alice ti priniesla dva obrázky. Jeden celý a druhý niekto nakrájaný na kúsky. Zober to prosím. (Orezaný obrázok „líšok“.)

Výborne! Vyrovnajte sa s ťažkými úlohami, líška Alice vám dáva obrázok.

11. Výsledok hodiny. Aké úlohy ste robili? Aké úlohy sa vám páčili najviac? Hodnotenie činnosti dieťaťa v triede.

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny

automatizácia [ s ] v slabikách, slovách

Cieľ: Automatizujte správnu a čistú výslovnosť zvuku[ s] . Úlohy:

    Pripravte artikulačný aparát na správnu výslovnosť[ s]

    Opravte polohu artikulácie pre výslovnosť chybného zvuku.

    Zadajte a opravte zvuk[ s] s v slabikách, v krátkych slovách.

    Rozvíjať záujem o hodiny logopedie, túžbu správne sa učiť

vydávať zlé zvuky.

Vybavenie: logopedické sondy, zrkadlá, gramofóny, motýle na nitkách

na generovanie prúdnice vzduchu, vatu, obrázkový materiál k téme hodiny, medaily, pokladničky na písmená a slabiky, antiseptický roztok.

TSO: počítač, elektronická doska.

Priebeh lekcie:

Logopéd ponúka deťom vypočuť si „Veselý spev. Líška." (spev je sprevádzaný diapozitívom).

Uhádli ste, s akým zvukom budeme dnes pracovať?

S týmto zvukom sme už pracovali, môžete mi povedať, čo je potrebné urobiť, aby ste sa naučili správne vyslovovať zvuky?

Dychové cvičenia.

Aby sa jazyk stal "poslušným", je potrebné vykonávať cvičenia. Najprv vám navrhujem zahrať si hru „Futbal“ (logopéd položí malý kúsok vaty na stôl, urobí gól a vysvetlí, že vata je loptička, ktorú treba fúknuť do bránky, aby ste dali gól) .

Urobte si z pier rúrku a fúknite dopredu, uvidíte, ako to robím. (deti spolu s logopédom vykonávajú cvičenie 4-5 krát, logopéd kontroluje polohu pier, jazyka, smer prúdu vzduchu)

Ďalšie cvičenie sa nazýva „Motýle lietajú“ (papierový motýľ je nalepený na nite). Musíte fúkať tak, aby motýľ letel dopredu, držať polohu pier a jazyka (deti spolu s logopédom vykonávajú cvičenie 4-5 krát, logopéd kontroluje polohu pier a jazyka, smer prúd vzduchu).

Ďalším cvičením je "Turntable", otočíme sa na dlhú dobu. K tomu naberajte nosom vzduch a vydychujte ústami dlho, pomaly (deti spolu s logopédom vykonávajú cvičenie 4-5 krát, logopéd kontroluje silu a smer prúdu vzduchu ).

Môžete ponúknuť cvičenia na rozvoj prúdu vzduchu: „Odfúknite snehovú vločku“, „Čí vánok je silnejší? a ďalšie.

Výborne!

Masáž.

Ďalšie cvičenie je pre líca. Nafúknite líca, uvoľnite vzduch. 3-4 krát

Nafúknite pravé líce, uvoľnite vzduch. Nafúknite ľavé líce, uvoľnite vzduch. 3-4 krát

Nafúknite pravé líce, presuňte vzduch na ľavé líce a presuňte sa doprava 3-4 krát Uvoľnite vzduch.

Ďalším cvičením je Show Candy. Pomocou jazyka ukážte cukrík za pravé líce, potom za ľavé. 8-10 krát

Výborne, teraz sa pohladkaj po lícach a tlieskaj.

Logopéd vyzve žiakov, aby si pripravili zrkadlá.

Artikulačná gymnastika

Pripomeň mi, aké cvičenia budeme robiť.

    "hrochy"

Otvorte ústa širšie

Hráme sa na hrochy:

Otvorme ústa dokorán

Ako hladný hroch.

Otvorte ústa čo najširšie a držte ich v tejto polohe, potom zatvorte ústa (počítajte až 10-krát). 3-4 krát.

    "Žaba - slon" (doplnené obrázkom). Pri počte „jedna“ sa usmievajte, ukazujte zatvorené zuby a držte pery v úsmeve. V počte „dva“ potiahnite zatvorené pery dopredu a držte ich v tejto polohe. Pohyby žaba-slon striedajte 5-6 krát.

    "Vymiesiť cesto" (doplnené obrázkom).

Ukážeme vám, ako miesiť cesto na palacinky a koláče: usmievajte sa, otvorte ústa a zahryznite si zubami do jazyka: TA-TA-TA-TA….., mlaskajte si jazyk perami: PY-PY-PY- PY...

    "palacinky"

Upiekli sme nejaké palacinky

Ochlaďte sa na okne.

Poďme si ukázať, čo sú palacinky. Usmievajte sa, otvorte ústa, položte široký jazyk na spodnú peru a držte ju v pokoji do 10.

    "Umývanie zubov" (v sprievode logopéda).

Ukážte, ako vám jazyk čistí zuby: usmejte sa, otvorte ústa a silno si vyčistite zuby špičkou jazyka (jazda vľavo - vpravo) za počítaním spodných zubov. 7-8 krát. Teraz poďme čistiť za horné zuby (ústa dokorán). Urob to pomaly do 8.

    "Picsy Angry" (sprevádzané ukázaním obrázka a ukázaním logopéda).

Ukážme, ako sa mačička nahnevá a vyklenie chrbát.

Usmejte sa, otvorte ústa, položte špičku jazyka na spodné zuby, ohnite „chrbát“ a pritlačte bočné okraje jazyka k horným stoličkám. Držte jazyk v tejto polohe až do 10.

    Hladkanie a potľapkanie po lícach .

Upevnenie artikulačného držania tela.

Musíte sa stále usmievať a udržiavať pery v úsmeve;

Zatlačte špičku jazyka za spodné zuby; chrbát je klenutý;

Spojte zuby, ale nezatvárajte;

Tiché fúkanie: S-S-S-S…. Prúd vzduchu by mal byť studený.

Upevnenie výslovnosti

Dlhá výslovnosť S-S-S-S ...

Svojmu dieťaťu môžete ponúknuť cvičenia: „Pieseň lodičiek“, „Pohyb po cestičkách“, „Loptičky“, „Rebrík“ a iné. (dieťa si pomáha samo pohybmi prstov)

Upevnenie výslovnosti v slabikách a slovách

Odrazené opakovanie

SA-SA-SA - pomaly a dlho

SY-SY-SY

NE-NE-NE

CO-CO-CO

Rozvoj pozornosti a pamäte "Pamätajte a opakujte"

SA-SA-SY

SY-SA-SA

SA-SY-SY

"Určenie miesta zvuku v slove"

Čižmy, korálky, vrkoč, syn, nos, kvas, taška, ponožka ... ..

"Zvuková analýza slov"

SYN, SAM, ZÁHRADKA

Zavádzanie slabík do slov

SA-sa-sa-záhrada

Sy-sy-sy-syn

Tak-tak-tak-šťava

SA-sa-sa-pľuvať, osa

Sy-sy-sy-fúzy, korálky

Co-co-co-wheel, mäso atď.

Telesná výchova, elektronická gymnastika pre oči

Práca s obrazovým materiálom

Logopéd sa ponúka odfotiť, aby pomenoval, čo je zobrazené, aby vysvetlil účel tohto predmetu. Cvičenie na koordináciu základných čísel a podstatných mien

Ak je obrázok označený ikonou „5“, musíte ich napočítať do piatich; ak je obrázok označený *, pomenujte ho v množnom čísle.

Výslovnosť viet

Sonya má šťavu. Sonya pije džús. Sonya má tašku. Riad vo vrecku.

Zapamätanie jazykolamu

SA-SA-SA- osa v záhrade

SY-SY-SY- osa má fúzy.

Na konci hodiny logopéd pochváli deti a ponúkne im, že si opäť vypočujú „Veselý chorál“, udelí medaily „Spriatelil som sa so hláskou s“.

Ciele:

Nápravné a vzdelávacie:

Z posilniť artikuláciu a izolovanú výslovnosť hlásky Sh, pokračovať v učení ako správne vyslovovať hlásku Sh v slabikách a slovách, naučiť sa určovať prítomnosť hlásky v slovách, precvičiť si tvorenie podstatných mien v množnom čísle podľa Im.P.

Oprava-vývoj:

Rozvíjať artikuláciu a jemné motorické zručnosti; fonematický sluch; sila orálneho výdychu; vizuálna pozornosť, pamäť, myslenie.

Nápravné a vzdelávacie:

Pestovať kognitívny záujem o hodiny logopedie, pozitívny emocionálny postoj k hodine.

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment: Pravidlo reči:

Každý deň, vždy, všade

V triede, v hre

Nahlas, jasne, hovori

A nikdy sa nikam neponáhľame!

2. Nahlásenie témy vyučovacej hodiny. " Dnes sa vy a ja budeme naďalej učiť, ako vysloviť zvuk Sh.

3. Nácvik artikulačno-prstovej hry(cvičenia na zvuk Sh)

Rozprávka: Bola raz jedna myš. Zobudila sa vo svojom dome, otvorila okno a vyšla na verandu, vyhrievala sa na slnku ("Lopata") a myška išla domov piť čaj zo šálky ("Pohár"). Vypila jednu šálku čaju, druhú, tretiu. Spomenula si, že mala džem a bagel („Lahodný džem“, „šiška“). Potom myš uvidela chmýří a rozhodla sa s ním trochu pohrať („Focus“).

4. Rozvoj fonematického sluchu.

Zrazu sa chcela hrať s balónom. Ak ho zle držíte, začne z neho vychádzať vzduch: pšššt. Pozorne počúvajte a pevne zatnite päste, keď loptička začne klesať: S, Ž, W, X, W, F, H, W, SHA, SA, SHU, ZHI, SHI, KLOBÚK, ROPUCHA, KOŽUŠINOK, ČIŽMY, AUTO

(Logopéd vyslovuje hlásky, slabiky, slová a dieťa rozlišuje hlásku Sh, slabiky s hláskou Sh, slová s hláskou Sh).

5. Analýza artikulácie

  • Pysky zaoblené a mierne dopredu
  • Zuby blízko seba, ale nedotýkajú sa
  • Široká špička jazyka je zdvihnutá k alveolám, ale nie je pritlačená k nim.
  • Stredná časť jazyka sa ohýba nadol.
  • Bočné okraje sú pritlačené k horným stoličkám.

Široký prúd teplého vzduchu prechádza rovnomerne stredom jazyka

Zvuková hra: « Had zasyčí ": nádych nosom, výdych: Š-Š-Š-Š-Š

6. Vyjednávanie o poslednom zvuku

A potom sa chcela hrať na schovávačku. Myška sa skryla vo svojom domčeku a ticho šuští: sh - sh - sh. Prečo tak vrčí? Pozerá sa na svoje obrázky. Pozrieme sa a šuštíme spolu s myškou: my ..., du ..., kamy ..., malý ....

(Rečový terapeut ukáže a zavolá dieťaťu obrázok a on dokončí posledný zvuk.)

7. Automatizácia v slabikách.

Myška si sadla za klavír a spievala šuštiace pesničky. Počúvajte ich a spievajte spolu s myškou: ša - šu - ša, ši - šo - ši, ona - ša - šu, ša - ši - šo.

(Dieťa „hrá“ prstami na „klavír“ a vyslovuje reťaze slabík.)

A potom išla hrýzť orechy: asha yshi esh ush popol

(Dieťa vyslovuje slabiky a spája prsty na oboch rukách)

8. Automatizácia v slovách.

A) Myš išla na prechádzku, ale nemôže nájsť cestu. Pomôž jej. Musíte vybrať iba tie obrázky, v ktorých názve je zvuk Sh, a vyradiť ich z obrázkov

trať.

b) myš sa rozhodla ísť cestou do obchodu. Myš videla veľa rôznych predmetov.

(Pred dieťaťom sú rozložené obrázky: kožuch, auto, skriňa, vankúš atď.).

Hra "Jeden - veľa" sa koná:

kožuch - kožuchy, auto - šatník - klobúk - vankúš -

No a teraz je čas na myš a domov.

d) Myška prišla domov a začala skladať poéziu. A aby ste to myške uľahčili, povedzte jej posledné slová.

Nosí jasný hrebeň, myš sa osprchuje,

náš veselý ... umýva chvost, umýva ...

Tu beží dieťa, Pneumatiky jemne šuchotali -

Grey ... Ide to k nám ....

9. Výsledok hodiny. Je čas, aby sme sa s myšou rozlúčili. Dnes si jej veľmi pomohol! A aký zvuk ti pomohol v triede?

Synopsa individuálnej logopedickej hodiny o automatizácii zvuku [C] v slabikách, slovách a vetách

Korogodina Anastasia Igorevna, učiteľ - logopéd, Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škôlka č. 170 mesta Doneck"
Popis práce: tento materiál bude užitočný pre rečových terapeutov; materiál je určený pre deti od 5 rokov; tento materiál sa používa pri samostatnej práci na automatizácii zvuku "C" v slabikách, slovách a vetách.
Úlohy:
1. Vzdelávacie: automatizácia zvuku [С] v slabikách, slovách a vetách.
2. Opravné:
upevniť zručnosti správnej výslovnosti zvuku [С] v slabikách, slovách, vetách;
rozvíjať artikuláciu a jemné motorické zručnosti;
rozvíjať fonematické povedomie;
rozvíjať rečové dýchanie;
rozvíjať jasnosť dikcie, intonačnú expresívnosť.
3. vyvíja sa:
upevniť schopnosť určiť miesto zvuku v slove;
rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie;
cvičenie v schopnosti gramaticky dokončiť vetu.
4. Vzdelávacie:
vytvárať pozitívnu motiváciu v triede;
rozvíjať komunikačné schopnosti a schopnosti počúvať.
Vybavenie: Hračka psa Sonya, masér Su-jok, reklamná nálepka.

Pokrok v lekcii
1. Organizačný moment. Dychové cvičenia.
Logopéd: Tu je signál, ktorý nám dal signál:
Nastal čas pracovať.
Aby sme nestrácali čas
A začíname pracovať.
- hlboký nádych nosom, výdych ústami, opäť hlboký nádych, výdych.

2. Artikulačná gymnastika.

1. "Úsmev" / "Trubička"
Udržiavanie pier v úsmeve. Zuby nie sú viditeľné. Vytiahnutie zatvorených pier dopredu. Ešte raz.
Ak sa naše pery usmievajú
Pozri - objaví sa plot.
No, ak sú špongie úzka trubica,
Takže môžeme hrať na flaute.
2. "Hodinky" / "Kyvadlo"
Ústa sú otvorené. Pery sa roztiahli do úsmevu. Špičkou úzkeho jazyka sa striedavo naťahujte na náklady učiteľa do kútikov úst.
Jeden za druhým, jeden za druhým
Šípky idú okolo.
Olízneš si obe pery
Ukážte mi, ako sa pohybujú šípky.
3. "Potrestajte nezbedný jazyk"
Široko sa usmievajte. Položte široký jazyk na spodnú peru a zľahka ju zahryznite do zubov a povedzte „ta-ta-ta“ na 5-10 sekúnd. Potom plieskajte perami do jazyka a povedzte „pah-pah-pah“ na 5-10 sekúnd.
Tvoj jazyk je zlomyseľný,
Nepočúva ťa.
Čoskoro mu povedzte:
"Fúúúúúúúúúúúúú!"
4. "palacinka"

Ústa sú otvorené, na spodnej pere leží široký uvoľnený jazyk. Plieskame po jazyku hornou perou: py-py-py. Zľahka si zahryznite do jazyka: ta-ta-ta.
Vstávame skoro ráno
Pečieme chutné palacinky.
Prúd na panvici
Cesto sa rozotrie...
pozri aký pekný
Získa sa palacinka.
5. "Umyte si zuby"
Usmejte sa, otvorte ústa špičkou jazyka zvnútra, aby ste striedavo „čistili“ spodné a horné zuby.
Otvorte ústa, usmejte sa
Ukáž mi svoje zuby
Čistenie vrchnej a spodnej časti
Koniec koncov, nepotrebujeme ich.
6. "Gorka"
Ústa otvorené. Špičku jazyka oprite o spodné zuby, zadnú časť jazyka zdvihnite nahor.
Jazyk zapadne za zuby,
Jeho hrot je pritlačený k zubom.
Chrbát je veľmi, veľmi klenutý -
Tu je ukážka snímky!
7. "Pičička je nahnevaná"
Usmejte sa, otvorte ústa. Špička jazyka spočíva na spodných zuboch zvnútra ("sklz"). Široký jazyk "vyvaliť" dopredu a vyčistiť hlboko do úst (hojdať kopcom). Cvičenie opakujte 8-10 krát pokojným tempom.
Naša mačička sa nahnevala:
Zabudla umyť misku.
Nepribližuješ sa k nej
Mačička sa môže poškriabať!

3. Prstová gymnastika.
Logopéd: Pozrite sa, kto k nám dnes prišiel! Kto je to? Toto je psík. A ako sa volá pes? Nevieš? Tiež neviem. Poď, spýtajme sa. Volá sa Sonya. Poďme sa Sonye predstaviť, je zvedavá, s kým si dnes zahrá. Sonya sa rada hrá s loptou. A teraz jej ukážeme, ako to dokážete.
Prstová hra s masérom "su-jok".
S loptou valím kruhy
Vozím ho tam a späť.
Pohladím ich po rukách.
Akoby som zametala omrvinky
A trochu ho stlačiť
Ako mačka stláča labku,
Stlačím loptu každým prstom,
A začnem druhou rukou.
Masáž prstov elastickým krúžkom "su-jok".
Jeden - dva - tri - štyri - päť, / uvoľnite prsty jeden po druhom /
Prsty vyšli na prechádzku
Tento prst je najsilnejší, najhrubší a najväčší.
Tento prst slúži na to, aby ste to ukázali.
Tento prst je najdlhší a stojí v strede.
Tento prst je bezmenný, je najviac rozmaznaný.
A malíček, hoci malý, je veľmi šikovný a odvážny.

4. Artikulačný obraz zvuku.
Logopéd: Pripomeňme si, akú polohu zaujímajú naše pery, zuby a jazyk pri vyslovení hlásky „C“. Pery sa roztiahli do úsmevu. Zuby sú blízko seba a vytvárajú bariéru pre prúd vzduchu. Špička jazyka spočíva na spodných zuboch.

5. Výslovnosť izolovanej hlásky [C].
Logopéd: Pes Sonya veľmi miluje, keď fúka chladný vánok. Fúkať ako vánok S-S-S.

6. Telesná výchova.
Budeme fúkať vysoko: S-S-S
(Dieťa sa postaví na prsty, zdvihne ruky)
Budeme fúkať nízko: S-S-S
(Dieťa sa prikrčí)
Odfúkneme ďaleko: S-S-S
(Dieťa sa narovná, nakloní sa dopredu, ruky sú vystreté)
Budeme fúkať blízko: S-S-S
(Stojte rovno, ruky k ústam)

7. Rozvoj fonematického sluchu.
Logopéd: Keď začujete zvuk „S“, zatlieskajte.
P M S S A U K D S T S B
SA MA SO BO SY AS YOU SU GI
ŠŤAVNÁ POLIEVKA SYN DOM ZÁHRADKA SAM NOS

8. Automatizácia zvuku (C) v jazykolamoch.
Logopéd: Predstavte si, našu Sonyu uštipla osa. Teraz s ňou nie je kamarátka. A ty a ja ich musíme zosúladiť. Všetci si zopakujeme slabiky, túto hádku vyhráme.
SA-SA-SA, SA-SA-SA -
uhryznutý osou do nosa.
CO-CO-CO, CO-CO-CO -
môj nos sa stal ako koleso.
SU-NE-NE, SU-NE-NE -
V ruke nosím osu.
SY-SY-SY, SY-SY-SY -
Nebojím sa zlej osy.

9. Automatizácia zvuku (C) v slovách a vetách.

Logopéd: A teraz si zahráme hru „Soundbox“. Pomenujte všetky slová. Dodržujte správnu výslovnosť hlásky.

Logopéd: Pozrite sa na obrázok a povedzte, čo videl pes Sonya. Odpovedzte celou vetou. Pes Sonya videl...


10. Zhrnutie vyučovacej hodiny.
Logopéd:Čo sa vám najviac páčilo? S kým si dnes hral? Ako sa volá pes?

11. Hodnotenie rečovej aktivity dieťaťa.
Logopéd: Dnes ste odviedli skvelú prácu, keď ste správne vyslovovali hlásku [C].
Logopéd: A Sonye sa tiež páčilo, ako si sa s ňou hral a plnil rôzne úlohy. Za to sa vám chce poďakovať a dať vám túto nálepku na pamiatku. Výborne!

Referencie.
1. Yavorskaya O. N. Zábavné úlohy logopéda pre predškolákov. - Petrohrad: KARO, 2015.
2. Agranovich Z. E. Zbierka domácich úloh na prekonanie nedostatočnej rozvinutosti fonematické stránky reči u starších predškolákov. Na pomoc logopédom a rodičom. - Petrohrad, 2007.
3. Zhukova N. S. Lekcie logopéda: korekcia porúch reči. – M.: Eksmo, 2013.
4. Iskhanova S. V. Terapia hrou v logopédii: artikulačné transformácie. – Rostov n/a: Phoenix, 2013.

Cieľ: automatizovať zvuk "C" v slovách pozostávajúcich z dvoch alebo troch slabík.

Nápravné a výchovné úlohy.

  1. Opravte výslovnosť hlásky „C“ v zložených slovách so zhlukom spoluhlások.
  2. Odhaľte významy slov vlak, vagóny (tvorba slovnej zásoby).
  3. Formovať zručnosti fonematickej analýzy a syntézy.

Nápravné a rozvojové úlohy.

  1. Zafixovať si s dieťaťom pojem živé a neživé podstatné mená.
  2. Rozvoj reči a sluchovej pamäte.

vzdelávacie úlohy.

Výchova k sebaovládaniu reči.

Vybavenie.

  • Bábika.
  • Nakreslený vlak s vagónmi, čísla 1, 2, 3 na vozňoch.
  • Obrázky: pes, sumec, nos, straka, kapusta, vrece, sučky, sovy, líška, šťava.
  • Obrázky: námorník, osa, syn, líška; klobása, koliesko, váhy, korálky.
  • Obrázky: ker, list, bocian, prasa, sova, pól, cvikla, kapusta, nosorožec.

Priebeh lekcie:

Organizovanie času.

Logopéd: Dnes sa budeme aj naďalej učiť krásne a správne vyslovovať hlásku [C] v slabikách a slovách. Prišla k nám bábika Sonya, ktorá nevie čítať a písať. Bude ticho sedieť a bude vás sledovať pri práci. Ak zvládnete všetky úlohy, zistíte, aké prekvapenie si pripravila.

Posaďte sa rovno, držte chrbát rovno, ruky na kolenách.

1. Artikulačná gymnastika (komplex 1, pre píšťalky).

"Úsmev".

Pritiahnite pery priamo k ušiam

Žabám sa to veľmi páči.

Usmievanie sa… smiech….

A ich oči sú ako podšálky.

(Cvičenie „Úsmev“ sa vykonáva - 5-7 krát, pery sú natiahnuté do úsmevu, zuby sú odhalené.)

"Stierka".

Vložte jazyk špachtľou.

A preber sa.

Jazyk je potrebné uvoľniť.

A majte to pod účtom:

Jeden dva tri štyri päť!

Jazyk je možné odstrániť.

"Trubica".

Moje pery sú trubica

Premenené na potrubie.

Nahlas môžem fúkať:

Doo-doo, doo-doo-doo

Doo-doo, doo-doo-doo.

(Cvičenie sa vykonáva so zatvorenými zubami, perami natiahnutými dopredu 5-7 krát.)

Cvičenie "Smile-tube". (Striedajte cvičenia „1“ a „2“ 5-krát.)

2. Objasnenie artikulačnej štruktúry hlásky „C“. Analýza zvuku: modrá, hluchá. Prúd vzduchu je studený. Jazyk sa opiera o spodné predné zuby.

3. Hra "Vlak".

Na tabuli sú modely vagónov s číslami 1, 2, 3 a tiež obrázky: pes, sumec, nos, straka, kapusta, mešec, sučky, sovy, líška, džús.

Logopéd: Toto je magický vlak. Bude nosiť slová-obrazy. Vlak bude jazdiť iba vtedy, keď sú správne umiestnené obrázkové slová.

Obrázky-slová z jednej slabiky by mali vstúpiť do prvého auta,

v druhom - z dvoch,

v treťom - z troch slabík. Pomôžme obrázkom zaujať ich miesto. Pomenujte všetky obrázky. Vyberte obrázky s iba jednou slabikou v názve a vložte ich do prvého vozňa (obrázky v druhom a treťom vozni sa vyberajú rovnakým spôsobom). Všetky obrázky sú na svojom mieste. Parná lokomotíva išla, vozila vagóny.

4. Diferenciácia živých a neživých podstatných mien.

Na tabuli sú dva rady obrázkov:

1 riadok: námorník, osa, syn, líška;

2. riadok: klobása, koliesko, váhy, korálky.

Logopéd položí ku každému z obrázkov prvého radu otázku: Kto je to? Aká bola moja otázka o tomto obrázku?

K obrázkom druhého radu sú formulované aj otázky: Čo je to? Aká bola moja otázka ohľadom týchto obrázkov?

Pozrite sa na obrázky v prvom a druhom riadku. K obrázkom prvého radu som položil otázku Kto? A k obrázkom druhého radu som položil otázku Čo? V čom je rozdiel? Obrázky v prvom rade zobrazujú, ktoré predmety: živé alebo neživé? A čo obrázky v druhom rade?

Záver: o živých veciach sa pýtame Kto? O neživých predmetoch - Čo?

6. Hádanie hádaniek:

Žije v lese

a vlezie do kurníka,

nazývané prefíkané zviera?

Antoshka stojí na štyroch nohách,

Polievka a lyžice na Antoshke?

Dieťa určuje, na ktorú otázku odpovedajú slová odpovede. Logopéd dá na tabuľu vľavo obrázok líšky, vpravo stôl.

6. Hra "Vyberte obrázky."

Obrázky na tabuli: ker, list, bocian, prasiatko, sova, stĺp, cvikla, kapusta, nosorožec. Dieťa ich volá.

Logopéd: Pomenujte slová, ktoré odpovedajú na otázku Kto? Umiestnite tieto obrázky vedľa obrázka líšky. Vyberte obrázky, ktoré odpovedajú na otázku Čo? a položte ich vedľa tabuľky s obrázkami.

7. Uveďte artikuláciu zvuku "C". Pomenujte slová so zvukom „C“, ktoré odpovedajú na otázku Kto? Čo? Výborne, a teraz sa pozrite, aké prekvapenie priniesla bábika Sonya.